wacycp logo

Category: Youth Care Worker of the Year: Working with Youth Aged 6 to 12

Name of Nominee   Agency   Nominated By
Kaela Noid-Binns   Neu-Life Community Development   Principal Tony Mitchell
Omar Choudhury   Milw Academy of Science   Stacey Gruse
Tijuna Eggson   COA - Westside Academy CLC   Rose Adong

 

Category: Youth Care Worker of the Year: Working with Youth Aged 13 to 18

Name of Nominee   Agency   Nominated By
Bertell Ortiz   St Charles Youth & Family Services   Eddie Rhone
Kaylin Jones   Milwaukee Academy of Science   Jody Rhodes
Yvette Thorton   Norris, Inc.   Blair Grover
Brian Vesper   Lad Lake Inc.   Brian Froemming
Adam Mastalir   Lad Lake, Inc.   Brian Froemming
Rasheed Clayter   Neu-Life Community Development   Priscilla Warren

 

Category: Youth Work Newcomer of the Year

Name of Nominee   Agency   Nominated By
Kortez Pickett   Milwaukee Academy - Clinicare   Natalie Bretl and Tiffany Hulberg
Quincy Keepers   Norris, Inc.   James Townsend


Category: Youth Work Supervisor of the Year

Name of Nominee   Agency   Nominated By
Mary Brock   House of Love   Dominique Towns
Corey Klepp   Lad Lake, Inc.   Dereck Wolfgram
Donald Porter   St. Charles Youth & Family Services   Eddie Rhone
Grant Heffelfinger   Ascent for Life, Inc.   Anthony Langtimm
Janeen Boone-Philon   The Best is Yet to Come   Jasmine Myrtil
Chee Thao   UNCOM   Renee Logee
Stacie Nikolaus   Norris, Inc.   Blair Grover


Category: Dedication Award

Name of Nominee   Agency   Nominated By
Greg Carlson   Lad Lake, Inc.   Jennifer Hernandez
Alan Chancellor   GRIT/Dane County Human Services   Michael Mitchell
Kevin Byrns   Norris, Inc.   James Townsend
Valerie Hurse   Neu-Life Community Development   Priscilla Warren
Amber Pickett   Milwaukee Academy-Clinicare   Romero Ference

 

Category: Program/Agency of the Year to be Honored:

Steps to Success (Family Services) Madison, WI nominated by Ally Earleywine, Kristin Ensminger, Middleton School District, Andy Tonies (4 separate nominations)

St Charles Youth & Family Service, Milwaukee WI, nominated by Eddie Rhone

Ascent Wellness Program, Milwaukee WI, nominated by Ashley Kappers

The School of Continuing Education Youth Work Learning Center

ywlc

´╗┐